Kontaktrony

co to jest, jak podłączyć, budowa, zasada działania, rodzaje.

2/27/20235 min read

Kontaktrony, czyli czujniki magnetyczne są prostymi, ale bardzo użytecznymi urządzeniami mającymi szeroki zakres zastosowania.
Wykorzystuje się je zarówno w automatyce przemysłowej, motoryzacji, jak i budynkach mieszkalnych.

Gdy decydujemy się na budowę domu często zadajemy sobie pytanie w jaki sposób najlepiej zabezpieczyć się przed włamaniem?
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań zabezpieczających przed włamaniem do domu przez drzwi i okna: szyby antywłamaniowe, specjalne okucia, czujniki ruchu. Doświadczenie pokazuje jednak, złodzieje najczęściej próbują dostać się do domu forsując okna lub drzwi.
W takim przypadku najlepiej sprawdzają się kontaktrony.

Jedną z podstawowych i najczęściej wymienianych aplikacji omawianych elementów elektronicznych są systemy alarmowe, montowane w pomieszczeniach. Otwarcie okna lub drzwi może być wykryte przez kontaktron, do czego służy magnes stały, zamontowany np. na skrzydle monitorowanych drzwi. Taki sposób detekcji nieuprawnionego dostępu do mieszkania, biura lub magazynu jest skuteczny, ale wymaga najczęściej dodatkowego zabezpieczenia w postaci tzw. pętli sabotażowej, która niejako uzupełnia informację, płynącą z samych styków NO/NC.

Zastosowanie kontaktronów.

Kontaktrony są najczęściej elementem systemu alarmowego, jednak z powodzeniem stosuje się też w inteligentnym zarządzaniu budynkiem typu Smart Home. Warto pamiętać, że magnetyczne czujniki kontaktronowe zabezpieczają przed włamaniem nie tylko domowników. Równie dobrze można je zamontować w urządzeniach związanych z automatyką przemysłową, a także w sprzętach, które wpisują się w szeroko rozumianą motoryzację. Niemniej to właśnie budynki mieszkalne są tymi obiektami, które najczęściej kojarzą się z kontaktronami.

Możliwości czujników magnetycznych zostały dostrzeżone i wykorzystane w systemach alarmowych oraz inteligentnego zarządzania budynkami. Podstawowym zadaniem kontaktronów jest tu dostarczanie informacji o tym, czy okna lub drzwi są zamknięte czy otwarte.Odbywa się to w ten sposób, że jedną część (magnes) montuje się na skrzydle okna lub drzwi, natomiast drugą część (czujnik kontaktronowy) na ramie. Należy tak dopasować miejsce montażu obu elementów, żeby stykały się one ze sobą w momencie, gdy okno lub drzwi są zamknięte. Otwarcie okna lub drzwi spowoduje oddalenie magnesu od czujnika, a więc rozwarcie styków czujnika.

Jak podłączyć kontaktron?

Podłączenie i umiejscowienie kontaktronów zależy zarówno od typu czujnika, jak i naszych wymagań (np. czy chcemy, żeby czujnik informował nas tylko o tym, że okno jest otwarte, czy również o tym, że jest uchylone?).
Dlatego też nie ma jednej, uniwersalnej recepty na sukces. Istnieje za to uniwersalna zasada, o której powinniśmy pamiętać: zdecydowanie warto zapoznać się z instrukcją dostarczoną przez producenta czujnika.

Kontaktrony mogą być zamontowane zarówno u góry, jak i u dołu okna.
To drugie rozwiązanie umożliwi nam wietrzenie domu przy włączonym systemie alarmowym. Dodatkowo taki system antywłamaniowy nie może zostać uruchomiony przypadkowo. To znakomite rozwiązanie dla posiadaczy zwierząt domowych, którzy nie muszą już rezygnować z uzbrajania alarmu, gdy zostawiają zwierzęta w domu. Kontaktrony mogą być zamontowane szeregowo lub równolegle.

Wszystko zależy od naszych potrzeb, a specjaliści POLA - GiS na pewno doradzą, które rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w przypadku naszego systemu alarmowego. Wyposażenie okien i drzwi w kontaktrony zwiększy bezpieczeństwo domu i z pewnością odstraszy potencjalnych włamywaczy. Dzięki zastosowaniu kontaktronów Twój dom będzie nie tylko bezpieczny, ale także wygodny i nowoczesny.

Jeśli chcemy uzyskać praktyczne korzyści z obecności kontaktronów w naszym domu, muszą one być skomunikowane z systemem typu Smart Home. Od tego momentu, informacja o otwarciu lub zamknięciu drzwi lub okien może np. uruchamiać alarm, sterować ogrzewaniem lub klimatyzacją albo wysyłać informację do użytkowników przypominającą o tym, że okna są ciągle otwarte, a na zewnątrz temperatura spadła do 10 stopni. Możliwości są niemal nieograniczone - wystarczy dobrać odpowiednie kontaktrony, poprawnie je zamontować i skonfigurować.

multicolored electronic part
multicolored electronic part

Kontaktrony składają się z dwóch elementów: magnesu oraz czujnika kontaktronowego. W momencie, gdy magnes oddziałuje na czujnik, styki znajdujące się w czujniku zwierają się, natomiast gdy oddalimy czujnik od magnesu, styki się rozwierają i następuje rozwarcie obwodu.
Mówimy wtedy o kontaktronach NO (styki normalnie otwarte). W przypadku kontaktronów NC (normally closed) obecność pola magnetycznego skutkuje tym, że styki czujnika się rozwierają, a gdy magnes przestaje oddziaływać na kontaktron, styki się zwierają.

W pewnym uproszczeniu można przyjąć, że kontaktron służy do sprawdzenia, czy jego dwa elementy (magnes i czujnik kontaktronowy) stykają się (albo są bardzo blisko siebie) czy nie.

Budowa i zasada działania kontaktronów magnetycznych.

Jakie są rodzaje kontaktronów?

Magnetyczne czujniki kontaktronowe można podzielić na trzy podstawowe grupy, czyli na:

- sensory przewodowe,
- kontaktrony bezprzewodowe,
- czujniki wpuszczane,
- kontaktrony nawierzchniowe,

Takie czujniki można wyróżnić głównie ze względu na sposób ich montażu.

Jak sprawdzić kontaktrony?
Do sprawdzenia kontaktronu można wykorzystać miernik uniwersalny (multimetr) wyposażony w funkcję testu ciągłości. Testy należy wykonać zarówno w bliskiej obecności magnesu (wówczas kontraktor powinien przewodzić) i z daleka od źródła pola magnetycznego (w takim przypadku obwód powinien być otwarty).

Jak działa kontaktron w drzwiach?
Zasada działania kontaktronu zamontowanego w drzwiach lub oknie jest taka sama. Konektor wykrywa otwarcia drzwi lub okna dzięki magnesowi stałemu, który jest montowany na skrzydle. Takie rozwiązanie sprawia, że konektory są istotnymi elementami systemów alarmowych.

Do czego służą kontaktrony?
Kontaktrony są wykorzystywane między innymi w aplikacjach elektrycznych takich jak systemy alarmowe montowane w mieszkaniach, biurach, sklepach i lokalach użytkowych. Głównym zadaniem kontraktorów w systemach alarmowych jest stałe monitorowanie okien i drzwi, a w zasadzie ich otwarcia lub zamknięcia. Dodatkowe informacje o kontaktronach można znaleźć w tej publikacji.

Jak działa czujnik kontaktronowy?
Działanie czujnika kontaktronowego jest stosunkowo proste. We wnętrzu kontaktronu znajdują się dwie blaszki (ferromagnetyczne) w pozycji rozwartej. Jeżeli w ich pobliżu pojawi się magnes lub elektromagnes wytwarzający odpowiednio silne pole magnetyczne, wówczas blaszki zostaną przyciągnięte do siebie, jednocześnie zamykając obwód. Gdy zewnętrzne pole magnetyczne zniknie, blaszki ponownie będą rozwarte.

Możliwości i korzyści płynące z montażu kontaktronów sprawiają, że częściej pada pytanie o to, jaki kontaktron wybrać niż czy jest to w ogóle potrzebne. Mamy nadzieję, że informacje zawarte w powyższym artykule okazały się dla Państwa przydatne.

Zapraszamy do odwiedzenia bloga na naszej stronie!
Będą się tam pojawiać artykuły na tematy budowlane w myśl stolarki otworowej, zawierające porady i ciekawostki.